Pewne historie i wartości się nie starzeją. Opowieści, które bawiły, uczyły i wychowywały naszych rodziców, mogą posłużyć też naszym dzieciom. Idealnym przykładem na to jest audiobook Stawiam na Tolka Banana. Świetnie się nadaje do słuchania np. w samochodzie, podczas rodzinnego wyjazdu, zwłaszcza że opowieść o Tolku Bananie dwudziestoparolatkom często jest znana jedynie z tytułu lub z serialu telewizyjnego. Tymczasem, nic tak dobrze nie przekazuje szczegółów historii jak słowa.
Stawiam na Tolka Banana to powieść dedykowana młodzieży, napisana przez Adama Bahaja, autora takich książek jak Wakacje z duchami. Samo to powinno być wystarczającą zachętą do przesłuchania audiobooka.
Niektóre elementy opowieści są nieaktualne, ale to też może być dobrym pretekstem do wyjaśnienia dzieciom, że nie tak dawno temu nie było komputerów, a w telewizji były zupełnie inne programy. Świat wyglądał zupełnie inaczej. Mimo tego wartości przekazane przez Bahaja są stale aktualne, jak siła przyjaźni, lojalność, oddanie i wytrwałość.
Dzięki tej książce dzieci mogą zrozumieć, że istnieją inne formy zabawy niż gry komputerowe, a niesamowita przygoda może się czaić już za rogiem. Pomoże w tym spokojny i przyjemny głos Joanny Lissner, która jest lektorem nagrania. Opowiedziana z dużym humorem książka, może stać się przebojem, nawet kilkadziesiąt lat po swojej premierze. A dzięki nowemu nośnikowi jest też bardziej przystępne dla współczesnej młodzieży.
Opowieść, to wciągająca historia Julka, maminsynka z dobrego domu. Chłopiec, chcąc zerwać z łatką „lalusia” szuka przygód w parku. Tam spotyka grupę dzieciaków, w podobnym wieku, jednak z zupełnie innym bagażem doświadczeń. Wkrótce potem na jego drodze pojawił się tajemniczy Tolek Banan. Chłopiec opisywany w gazetach, który szybko przejmuje dowodzenie w grupie.
Wspólne przeżycia spajają ze sobą młodzież. Razem przeżywają dobre i złe chwile. Pod przywództwem nowego kolegi trudna młodzież przechodzi niesamowitą przemianę. Z łobuziaków, którzy mimo swojego wieku, mają już problemy z prawem, przemieniają się w zgraną grupę, chętną nieść pomoc potrzebującym.
Anna Kokoszka