Jakie macie skojarzenia z Japonią – państwem, które w poetycki sposób określa się jako Kraj Kwitnącej Wiśni? Część osób na pewno kojarzy ten kraj z anime, ekscentrycznymi strojami młodych mieszkańców oraz rozwojem nowoczesnych technologii. Inni przede wszystkim pomyślą o gejszach, samurajach i zwyczajach związanych z przygotowywaniem herbaty. Jeszcze jednej grupie w oku zakręci się łezka na myśl o szybkich i punktualnych pociągach.
Nie ulega jednak wątpliwości, iż Japonia kojarzy się z nieco egzotyczną kulturą. Wrażenie to zwiększa specyfika języka japońskiego oraz pisma opartego na znakach ideograficznych. A nie jest to jedyna kwestia, o której trzeba pamiętać, gdy planuje się podróż do tego kraju, bowiem całym życiem japońskiego narodu kieruje zachowanie zgodne z zasadami tamtejszej etyki.
Książka Etykieta japońska stanowi przydatny poradnik dla osób, które planują wyjazd do Japonii. Jest także interesująca dla pasjonatów tamtejszej kultury lub osób po prostu ciekawych japońskich zwyczajów. Składa się z niezbyt obszernych rozdziałów, które przedstawiają najważniejsze sytuacje oraz sposoby odpowiedniego zachowania. Autorzy odwołują się w nich do własnych doświadczeń, wskazują także na różne warianty kulturalnego zachowania względem Japończyków. Dzięki temu mamy okazję dowiedzieć się, czego lepiej nie dawać młodej parze, jak zachowywać się w czasie tradycyjnego przygotowywania herbaty lub też w łaźni. Autorzy odwołują się do wszystkich podstawowych sytuacji, dużo uwagi poświęcają także sytuacjom biznesowym. Ich wywody są poparte zarysowaniem japońskich tradycji, które miały olbrzymi wpływ na dzisiejszy kształt społeczeństwa i etykiety. Zwrócenie uwagi na silną hierarchizację oraz historię pozwala na zrozumienie sposobu myślenia Japończyków i uszanowanie ich tradycji. Boyé Lafayette De Mente oraz Geoff Botting nie zapominają także o filozofii kładącej nacisk na harmonię i piękno. Innym plusem poradnika są także informacje o używanych słowach lub zwrotach wraz z wymową.
Dużą zaletą w trakcie lektury jest sam język – zrozumiały dla czytelnika, a przy tym wciągający w prowadzoną narrację. Tym samym książka nie jest suchym wyliczeniem zwyczajów, lecz interesującą podróżą po świecie japońskiej etykiety. Aż chciałoby się, żeby ta wycieczka trwała o wiele dłużej.
Sylwia Kępa