Naszym zdaniem
Książkę 23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie Ha-Joon Changa dostałam w prezencie. Okładka od razu rzuciła mi się w oczy, ale jeszcze bardziej zaciekawiona była formą, w jaką autor opisuje kapitalizm- system gospodarczy oparty na prywatnej własności środków produkcji i w konsekwencji czerpania z nich zysku, oraz na swobodnym obrocie dobrami w ramach rynku.1
„Rzeczy” zamiast rozdziałów
Na samym początku książki mamy kilka propozycji sposobu czytania książki, np. Jeśli nie jesteś do końca tego, czym jest kapitalizm przeczytaj…. Autor sugeruje nam Rzeczy (traktuje je jako rozdziały), które powinniśmy przeczytać, aby zrozumieć daną sprawę, bądź zmienić do niej nastawienie.
Choć niemądrze jest za wszystko obwiniać środowisko społeczno-ekonomiczne, w którym ludzie się wychowują, równie nie do przyjęcia jest wiara w to, że każdy może osiągnąć wszystko, co zechce, jeśli tylko „uwierzy w siebie” i wystarczająco się postara, jak sugerują nam hollywoodzkie produkcje. Równość szans jest bez znaczenia dla tych, którzy nie mają możliwości jej wykorzystania.
Ha- Joon Chang 23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie
Tekst napisany jest w prostym, zrozumiałym języku, który nawet mało zaprawiony w boju pożeracz książek zrozumie. Chang stara się zmienić sposób myślenia czytelnika poprzez liczne przykłady wzięte z życia, np. przedstawia krzywdę, jaką kapitalizm między innymi wyrządza dzieciom. Przez brak pomocy dla biedniejszych rodzin, rodzice nie mogą pozwolić sobie na posłanie dziecka na korepetycje, ani nawet przez dużą ilość pracy, aby wyżywić rodzinę. Dziecko nie jest w stanie wtedy samemu nadrobić zaległości, co przenosi się na gorsze wyniki w nauce. Jeżeli dodatkowo podopieczni chodzą głodni, bez śniadania do szkoły nie są również w stanie fizycznie się skupić na lekcjach. Szkoła od zawsze faworyzowała dzieci z bogatszych rodzin.
Trzeba ruszyć szare komórki!
Autor wyjaśnia także sprawę różnic płac w odmiennych krajach. Dlaczego kierowca autobusu w Norwegii zarabia więcej, niż kierowca pracujący w przykładowo Indiach? Na te oraz wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź w 23 rzeczy, których nie powiedzą Ci o kapitalizmie. Treść wręcz ZMUSZA czytelnika do wysiłku intelektualnego, łącząc ze sobą (jak po sznurku) bardzo istotne fakty.
Sięgnij po tę książkę, nawet jeżeli nie jesteś magistrem z ekonomii. Zdecydowanie polecam ją przeczytać i poszerzyć swoją wiedzę na tematy gospodarcze oraz w jaki sposób funkcjonuje państwo. Dowiesz się, w jaki sposób świat naprawdę się kręci.
A jeżeli nasz realistyczny świat Cię przytłacza i wolisz uciec myślami w fantastykę, to polecam zajrzeć Ci na recenzję „Szóstki Wron”.