Już na początku października na serię spotkań autorskich w Aglomeracji Wrocławskiej przybędzie Graham Masterton, brytyjski autor poczytnych horrorów. Wizyta pisarza jest częścią programu promocji czytelnictwa Rozczytana Aglomeracja, realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Pisarz odwiedzi kolejno Trzebnicę, Syców, Brzeg, Sobótkę i Wrocław, by na koniec trafić za kraty i spotkać się z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie. Na to spotkanie, ze względu na niejaką opieszałość naszego aparatu sądowniczego, ciężko będzie się już dostać, ale pozostałe stoją otworem dla wszystkich chętnych.
Pierwsze z nich odbędzie się w Trzebnicy, 2 października o godzinie 19.00 w Sali Retro Gminnego Centrum Kultury i Sportu przy ul. Prusickiej 12 w Trzebnicy.
Następne spotkania zaplanowano w Sycowie w poniedziałek, 3 października o godzinie 17.00, w nader urokliwym wnętrzu kościoła ewangelicko-augsburskiego Apostołów Jana i Piotra, zaprojektowanego przez słynnego Carla Gottharda Langhansa, autora m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Tego samego dnia Graham Masterton nawiedzi jeszcze książęcy Brzeg, gdzie o godzinie 20.00 spotka się z czytelnikami w Niezależnym Ośrodku Kultury Herbaciarnia.
Wtorek, 4 października przyniesie odwiedziny w Sobótce, gdzie pisarz najpierw złoży hołd pogańskim rzeźbom znajdującym się na szczycie góry Ślęży, a następnie o godzinie 17.00 zobaczy się z fanami w Hotelu SOBOTEL w ramach imprezy o nazwie Fantasy-styczny Tydzień w Sobótce. Po tych wyczerpujących zajęciach uda się do stolicy Dolnego Śląska, by o godzinie 20.00 odbyć w Bibliotece Grafit ostatnie spotkanie otwarte przed powrotem do dżdżystej Anglii.
Autor, słynący głównie z horrorów, cieszy się ogromną sławą na całym świecie, a jego powieści mają miliony wiernych czytelników. Wydał łącznie ponad sto tytułów z gatunku horroru, powieści historycznej i thrillera, a niektóre z tomów przez długi czas utrzymywały się na listach bestsellerów. Trzy z jego powieści doczekały się ekranizacji, a nakręcony w 1978 roku film „Manitou” do dziś cieszy się uznaniem wśród fanów gatunku. W swojej twórczości Graham Masterton zawarł również polski akcent – akcja „Dziecka ciemności” w całości rozgrywa się w Warszawie. Książka ta została obwołana powieścią roku z gatunku horror przez „Science Fiction Chronicle” i wysoko oceniona przez krytyków.
Odwiedziny autora dojdą do skutku dzięki Domowi Wydawniczemu REBIS, który jest stałym partnerem Rozczytanej Aglomeracji i przekazuje co roku do gminnych bibliotek w Aglomeracji Wrocławskiej kilkaset atrakcyjnych pozycji wydawniczych ze swojego repertuaru.
Pełny kalendarz spotkań realizowanych w ramach projektu można znaleźć na www.rozczytana.pl, a dalsze ciekawostki na FB pod adresem https://www.facebook.com/rozczytanaaglomeracja/.
Anna Pyzałka
źródło: materiały promocyjne