Nawet ponad trzydziestostopniowy upał nie zraził miłośników literatury, którzy w niedzielę tłumnie stawili się w Bibliotece Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK przy ul. Lipowej 4 na letniej odsłonie Drugiego Życia Książki. Pierwsi uczestnicy pojawili się pół godziny przed rozpoczęciem akcji, a w samo południe, gdy rozpoczynała się książkowa wymiana, stała już spora kolejka. Do godz. 16.00 nowych właścicieli znalazło blisko tysiąc książek, wśród nich takie perełki jak Ości Ignacego Karpowicza czy Kronos Witolda Gombrowicza. Tradycyjnie już nie zabrakło książek dla dzieci i wyjątkowo wielu tomów z literaturą obcojęzyczną. Trzeba przyznać, że atmosfera sprzyjała wakacyjnej lekturze: nasz partner – MOCAK – zapewnił lemoniadę, muzykę i adekwatne do temperatury na zewnątrz leżaki. Teraz przed nami chwila przerwy i kolejna wymiana 31 sierpnia w Pawilonie Wyspiańskiego.
Wczorajsza wymiana była częścią BazArtów – cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie Ekonomia w sztuce poruszającej problem relacji pomiędzy pieniądzem a sztuką. Jednym z motywów przewodnich wystawy jest banknot. BazArty przewrotnie z niego rezygnują. Sugerują, że życie bez pieniędzy mogłoby być możliwe.
Przypominamy, że Drugie Życie Książki to wspólna akcja Krakowskiego Biura Festiwalowego i portalu Bookeriada.pl. W bezpłatnej książkowej wymianie może wziąć udział każdy: wystarczy przynieść przynajmniej jedną, a maksymalnie dziesięć książek, koniecznie w dobrym stanie. Publikacje wydane do 1995 roku można wymienić tylko na takie, które również ukazały się do tej daty; nowszą książkę (wydaną po 1995 roku) – można wymienić na każdą dostępną podczas akcji. Więcej o akcji: www.drugiezycieksiazki.pl
Wszystkie zdjęcia pochodzą z archiwum Krakowskiego Biura Festiwalowego, fot. Tomasz Wiech.