Środa, 21 września
Oficyna Peryferia. Warsztaty introligatorskie
Warsztaty introligatorskie to wyjątkowa okazja, by zapoznać się z podstawami szycia i oprawy książek oraz w twórczej atmosferze spędzić intensywny dzień! Zajęcia pomyślane są jako całość umożliwiająca praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy. Każdy z kursantów samodzielnie wykonuje (i zabiera potem do domu) trzy szkicowniki w różnych typach oprawy z możliwością modyfikacji wedle własnych potrzeb.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: tomasz@festiwalczytaj.pl (w temacie proszę napisać „warsztaty introligatorskie”, a w treści maila: imię, nazwisko, wiek i nr telefonu uczestnika).
gdzie: Zespół Szkół Plastycznych, ul. K. Pułaskiego 15
kiedy: g.10.00-20.00
Wulgarność treści, wulgarność formy. Warsztaty pisania wierszy i prozy
Jak co roku Piotr Nita – poeta, pedagog, animator kultury zaprosi nas do wspólnej pracy nad tekstem. Tym razem będzie pieprznie, bo nauczymy się przetwarzać towarzyszące procesowi twórczemu ekstremalne emocje w arsenał środków literackiego wyrazu. Piotr opowie, kiedy warto być wulgarnym w sztuce i jak robić to dobrze.
Warsztaty kierowane są do osób powyżej 15. roku życia. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy przesyłać na mail: adam@festiwalczytaj.pl (w temacie proszę napisać „warsztaty literackie”, a w treści maila: imię, nazwisko, wiek i nr telefonu uczestnika).
gdzie: Klub Mieszkańca Stradom w fformie, ul. J. Mehoffera 68
kiedy: g.16.00
Zakonnice odchodzą po cichu. Spotkanie z Martą Abramowicz
Pomimo kontrowersyjnego – wydawałoby się – tematu, reportaż Marty Abramowicz nie powinien być czytany jako prowokacja czy atak na sacrum. To odważna próba naszkicowania zagadnienia, z którym nikt jeszcze się w Polsce nie mierzył. Rozmawiając z siostrami, które zdecydowały się opuścić zgromadzenia, autorka snuje refleksje na temat powołania, trudności życiowych wyborów i roli kobiet w Kościele.
gdzie: Centrum Promocji Młodych, al. Wolności 30
kiedy: g.16.00
Kadruj! Wystawa zdjęć festiwalowych
Pięć edycji, prawie dwieście imprez, kilkaset zdjęć. Wybór tych ostatnich zawiśnie w zaprzyjaźnionym lokalu. Wystawa festiwalowych fotografii będzie okazją do retrospekcji, wzruszeń i podziękowań dla tych wszystkich, którzy podczas dotychczasowych edycji służyli nam swoimi obiektywami.
gdzie: Pizzeria & Pub Rue de Foch, ul. F. Focha 10
kiedy: g.17.30
Operatorzy palców apelują o noclegi dla dyskietek. Performance generatywny Leszka Onaka
Leszek Onak, twórca algorytmów literackich, artysta, programista, współzałożyciel Hubu Wydawniczego Rozdzielczość Chleba, zabierze nas w literacko-komputerową podróż. Jego performance to prezentacja algorytmów literackich generujących utwory w trakcie występu. Projekcja zachowana jest w estetyce wczesnych systemów operacyjnych (DOS, Windows 3.x, 95, 98, XP).
gdzie: Pizzeria & Pub Rue de Foch, ul. F. Focha 10
kiedy: g.18.00
Ha!wangarda na Czytaj! Spotkanie
Spotkanie wokół nowości krakowskiego wydawnictwa Korporacja Ha!art, popularyzatora literatury awangardowej i nowomedialnej. Gośćmi będą autorzy najgorętszych premier jesieni. Będzie nietypowo, alternatywnie i z niespodziankami. Zapraszamy wszystkich odważnych czytelników!
gdzie: Pizzeria & Pub Rue de Foch, ul. F. Focha 10
kiedy: g.18.30
Podróże Guliwera. Koncert Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy
Muzyka klasyczna nie pierwszy raz jest obecna na Festiwalu Dekonstrukcji Słowa. Tym razem skrzypaczka Aleksandra Szwejkowska-Belica i Kolektyw Międzymiastowa dokonają fuzji między prozą Jonathana Swifta, barokową suitą Georga Telemanna a współczesną animacją. Koncertu dopełni utwór Plejady Romualda Twardowskiego (inspirowany poezją Jarosława Iwaszkiewicza).
gdzie: Regionalny Ośrodek Kultury, ul. M.K. Ogińskiego 13a
kiedy: g.20.00
Czwartek, 22 września
Czytaj dramat! Warsztaty teatralne
Joanna Brylowska zaprasza na czterodniowe warsztaty, kierowane do wszystkich lubiących zabawę w teatr. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest słowo na scenie, jaka jest jego waga i rola w teatrze. Wszystko to w połączeniu z pracą nad ciałem, ruchem scenicznym i dykcją. Zajęcia zakończą się prezentacją efektów wspólnie wypracowanych podczas zajęć.
Warsztaty kierowane są do osób powyżej 15. roku życia. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy przesyłać na mail: adam@festiwalczytaj.pl (w temacie proszę napisać „warsztaty teatralne”, a w treści maila: imię, nazwisko, wiek i nr telefonu uczestnika).
gdzie: OPK Gaude Mater, ul. J.H. Dąbrowskiego 1
kiedy: g.16.00-19.00
Flash Fiction na dwa głosy. Czytanie prozy
Sebastian Banaszczyk i Patrycja Sawicka, czyli aktor Teatru im. Adama Mickiewicza i wychowanka szkolnego teatru Liceum im. J. Słowackiego przeczytają wspólnie krótkie formy prozatorskie. Flash fiction to minimalizm w literaturze – najwyżej kilkunastozdaniowe opowiadania, w których skondensowane jest maksimum emocji. Wykonane, zgodnie z festiwalową tradycją, w parze – aktor profesjonalny i nieprofesjonalny – z pewnością zabrzmią one najlepiej.
gdzie: Cafe Belg, al. NMP 32
kiedy: g.16.00
Erotyki w Kole Gospodyń Miejskich. Czytanie poezji
Po kilku latach przerwy wracamy do miłej tradycji wspólnego czytania erotyków. Tym razem nasze zaproszenie do czytania literatury miłosnej, choć dalekiej od banalnych romansów, przyjęły Panie z Koła Gospodyń Miejskich z dzielnicy Stradom. Dzięki nim czeka nas wieczór pełen intymnych wrażeń.
gdzie: Klub Mieszkańca Stradom W fformie, ul. J. Mehoffera 68
kiedy: g.17.00
Genialni. Spotkanie z Mariuszem Urbankiem
Lwowscy matematycy, Tuwim, Brzechwa, Wieniawa, Broniewski… To tylko kilka spośród niezwykłych postaci, które w swoich biografiach uwiecznił Mariusz Urbanek. Jego książki to zaskakujące połączenie rzetelności dokumentalisty i swady narracyjnej. Trzymając się faktów, Urbanek sypie jak z rękawa anegdotami i historiami. W Cafe Belg autor opowie nam, jak udaje mu się spisać życiorysy sławnych ludzi tak, by czytało się je jak najlepszą beletrystykę.
gdzie: Cafe Belg, al. NMP 32
kiedy: g.17.00
Wojaczek. Literacka taperka Krzycha Niedźwieckiego
Pięć edycji FDS to pięć książkowo-filmowych taperek Krzycha. Po kolei: Fahrenheit 451, Lśnienie, Sanatorium pod Klepsydrą, Krzyżacy, Wakacje z duchami… W tym roku Niedźwiecki bierze na swój warsztat filmowca, kompozytora i gitarzysty życiorys polskiego poety wyklętego – Rafała Wojaczka, wchodząc w dialog z obrazem Lecha Majewskiego. Będzie poetycko, nastrojowo, ale w duchu mocnej i niepokornej twórczości Wojaczka.
gdzie: Cafe Belg, al. NMP 32
kiedy: g.19.00
Kosmos. Projekcja filmu Andrzeja Żuławskiego
To wymarzony film na Festiwal „Czytaj!”. Wybitny polski reżyser przenosi na ekran powieść jednego z najważniejszych polskich prozaików, udowadniając, że nawet awangardowa literatura powojenna jest przekładalna na język kina. Jak zgodnie twierdzą krytycy, Żuławskiemu udało się wydobyć nową jakość z Kosmosu, pozostając przy tym wiernym duchowi literackiego oryginału.
gdzie: Kino Studyjne OKF Iluzja, al. NMP 64
kiedy: g.20.30
Piątek, 23 września
Czytaj dramat! Warsztaty teatralne
gdzie: OPK Gaude Mater, ul. gen. J.H. Dąbrowskiego 1
kiedy: g.16.00-19.00
Salon poezji. Prezentacja
Po raz drugi na Festiwalu „Czytaj!” zapraszamy na spotkanie z twórczością niepełnosprawnych poetów. Odbędzie się ono w ramach projektu „(Nie)pełnosprawni-aktywni kulturalnie”, organizowanego przez Fundację Oczami Brata. Podobne salony poetyckie organizowane są zarówno w wielu miastach Polski, jak i poza granicami naszego kraju z inicjatywy aktorki, Anny Dymnej.
gdzie: Klubokawiarnia Alternatywa 21, ul. Przemysłowa 14/16, wejście od R. Mielczarskiego 20
kiedy: g.16.00
Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość. Spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską
Dzięki reporterce, od lat związanej z „Gazetą Wyborczą”, wszyscy mogliśmy być gośćmi Krajowego Zjazdu Partii Rycerzy KKK z Arkansas. Mieliśmy okazję przyjrzeć się współczesnemu Klanowi z bliska i słuchając rozmów z Wielkimi Magami i Smokami, zmierzyć się z popkulturowymi mitami narosłymi wokół Ku Klux Klanu. Podczas spotkania z autorką będziemy oczywiście rozmawiać zarówno o białych z Ameryki, jaki i o bohaterach jej wcześniejszych reportaży z Żyletki, Mokradełka czy Beznadziejnej ucieczki przed Basią.
gdzie: Biblioteka Publiczna im. dr. Wł. Biegańskiego, al. NMP 22
kiedy: g.17.00
Zaczytana bajka. Spektakl dla najmłodszych
W teatrze wcale nie trzeba zawsze siedzieć w ciszy i bezruchu. Czasami dobrze jest poskakać, stanąć na rękach i porozmawiać z aktorami. Ponieważ niekiedy aktorom potrzebna jest pomoc, by opowiedzieli historię od początku do końca i rozwiązali zagadkę, co między okładkami książek piszczy. Marysia Motyl i Ola Florczyk specjalnie z okazji Festiwalu „Czytaj!” zapraszają przedszkolaki do wspólnej zabawy w teatr.
Spektakl kierowany jest dla dzieci pomiędzy 3. a 7. rokiem życia. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod numerem tel. 508 348 610.
gdzie: Rakowski Klub Mieszkańca, al. Pokoju 13
kiedy: g.17.30
Kabaret po tamtej stronie. Monodram Marcina Ciężkiego
Niełatwy, ale poruszający spektakl w wykonaniu Marcina Ciężkiego dotyka wciąż bolesnych tematów Holokaustu podczas II wojny światowej. Artysta, wykorzystując motywy znane z musicalowej klasyki – Kabaretu Billa Fosse’a, mierzy się z tragizmem najnowszej historii. Brawurowo wyreżyserowana i zagrana sztuka nie pozostawi obojętnymi tych, którzy skuszą się na wizytę w ROK-u w sobotni wieczór.
gdzie: Regionalny Ośrodek Kultury, ul. M.K. Ogińskiego 13a
kiedy: g.19.00
Fajne okładki. Wystawa okładek książek
Instytut Myśli Obrazkowej Fajne chłopaki (Łukasz Zbieranowski i Łukasz Piskorek) to dziś znana i ceniona marka w środowisku wydawniczym w Polsce. Ich projekty zyskują ogromną popularność, wygrywają w rankingach – bo zwyczajnie cieszą oko i sprawiają, że książka kusi i zachęca okładką. Wystawę okładek Fajnych Chłopaków pokazywano już w ich macierzystej Łodzi, tym bardziej cieszy nas, że u nas będzie kolejna odsłona tego wydarzenia. Zwłaszcza, że Łukasz Piskorek to współautor identyfikacji wizualnej trzech pierwszych edycji Festiwalu „Czytaj!”.
gdzie: Centrum Promocji Młodych, al. Wolności 30
kiedy: g.20.30
Small Talks. Wystawa prac Piotra Kmity
Wrocławski artysta, asystent na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, zaprezentuje w Częstochowie swoje prace, w których najważniejszą materią jest Słowo. Pochodzące z różnych lat obiekty dotykają tej tematyki w sposób różnorodny, ale zawsze niekonwencjonalnie i nietypowo. Czyli zgodnie z ideą Festiwalu Dekonstrukcji Słowa!
gdzie: Centrum Promocji Młodych, al. Wolności 30
kiedy: g.20.30
Zombookie. Cyfrowa gra paragrafowa
Jedyna w swoim rodzaju gra paragrafowa, której akcja dzieje się w Częstochowie, a jej wątki oparte są na motywach apokalipsy zombie. Przekonaj się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na ulicach. A przede wszystkim – stań się superbohaterem i uchroń miasto przed zagładą.
gdzie: Centrum Promocji Młodych, al. Wolności 30
kiedy: g.21.30
Zmrok. Symfonia. Wspólne czytanie hipertekstu
Co mają wspólnego ze sobą pierogi, „Solidarność”, jezioro w Nowym Jorku i Doktor Zmrok? Jak wygląda poszukiwanie życia i śmierci? Przekonacie się, czytając hipertekstową powieść Zmrok. Symfonia, autorstwa prekursora gatunku, Michaela Joyce’a. To prawdziwa symfonia wątków i historii z wykorzystaniem mediów cyfrowych.
gdzie: Centrum Promocji Młodych, al. Wolności 30
kiedy: g.21.30