Sobota, 24 września
Czytaj dramat! Warsztaty teatralne
gdzie: OPK Gaude Mater, ul. gen. J.H. Dąbrowskiego 1
kiedy: g.10.00-16.00
Kamienica przy ul. Wiolinowej. Warsztaty czytania nut dla najmłodszych
Warsztaty dla najmłodszych poprowadzi Beata Młynarczyk – muzykolożka lubiana przez dzieciaki, od lat prowadząca poranki w Filharmonii Częstochowskiej. Tym razem zabierze dzieci w podróż na ulicę Wiolinową, gdzie będą mogły nauczyć się, do czego służą nutki i jak je zacząć czytać. Jak brzmią, gdy zamieniają się w muzykę.
Warsztaty kierowane są dla dzieci pomiędzy 4. a 9. rokiem życia. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy przesyłać na mail: tomasz@festiwalczytaj.pl (w temacie proszę napisać „kamienica”, a w treści maila: imię, nazwisko, wiek uczestnika oraz telefon rodziców/opiekunów).
gdzie: Przedszkole Nibylandia, ul. St. Wodzickiego 68
kiedy: g.10.00
Ślub w Westeros. LARP w świecie Gry o tron
Po zakończeniu Rebelii Robert Baratheon został królem, a jego opiekun Jon Arryn objął posadę Królewskiego Namiestnika. Robert okazał się władcą łaskawym, wybaczył wszystkim, którzy walczyli dla Szalonego Króla. Zdecydował się również ożenić się z Cersei Lannister, córką lorda Casterly Rock i namiestnika zachodu Tywina Lannistera. Na ślub zaproszeni zostali goście z całego Westeros… Będzie on idealną okazją do wznowienia politycznych intryg, walki o władzę i chwałę. Zapraszamy do wspólnej zabawy w grę fabularną na żywo, w realiach jednego z najpopularniejszych cyklów fantasy.
Gra kierowana jest do osób powyżej 15. roku życia. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przez formularz na stronie: http://gildia.czest.pl/formularz_got
gdzie: Centrum Promocji Młodych, al. Wolności 30
kiedy: g.10.00-16.00
Spacerownik literacki. Zwiedzanie miasta
Częstochowa jako bohater literacki? Przekonaj się, co o mieście mówią mniej lub bardziej znane teksty, od wierszy aż po powieści kryminalne. Dzięki temu spacerowi częstochowskie ulice nie będą dla ciebie już takie same. Zapraszamy do wspólnego zwiedzania miasta jego literackimi tropami.
gdzie: START: Czytelnia Festiwalowa, Dworzec PKP, pl. Rady Europy
kiedy: g.12.00-15.00
Finneganowizje. Prezentacja projektu
Ponad cztery lata temu Krzysztof Bartnicki dołączył do bardzo wąskiego i bardzo elitarnego grona osób, które przetłumaczyły na swój język ojczysty Finnegans Wake Jamesa Joyce’a, najbardziej awangardową powieść wszech czasów. Ci, którzy mieli w rękach Finneganów Tren, wiedzą, że nie mam w tym żadnej przesady. A przygoda Bartnickiego z Joycem wcale się nie skończyła, czego dowodem jest projekt, wykonany wspólnie z Marcinem Szmandrą – ilustracja do każdej z 628 stron dzieła. Na efekty (pokaz i opowieść Bartnickiego) zapraszamy w festiwalową sobotę!
gdzie: Klubokawiarnia Pestka, al. NMP 37
kiedy: g.15.00
W pogoni za królikiem. Literacka gra miejska
Uczestnicy zabawy wejdą w świat Szalonego Kapelusznika, Kota z Cheshire, Królowej Kier i Alicji. Częstochowa stanie się na chwilę Krainą Czarów, w której będziemy poszukiwać białego króliczka… Trzeba przygotować się na poważne wyzwania, zadania nie będą łatwe. A najlepiej zacząć od przeczytania Alicji w Krainie Czarów już teraz!
Gra dla osób powyżej 15 lat. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy przesyłać na mail: tomasz@festiwalczytaj.pl (w temacie proszę napisać „króliczek”, a w treści maila: imię, nazwisko, wiek oraz numer telefonu uczestnika).
gdzie: START: Liceum im. H. Sienkiewicza, al. NMP 56
kiedy: g.16.00-19.00
Kiedy zdarza się przemoc… Spotkanie z Kubą Wojtaszczykiem
Obie powieści Kuby Wojtaszczyka – Portret trumienny i Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć zebrały pochwały chyba od wszystkich recenzentów. I trudno się dziwić, bo te odrobinę absurdalne opowieści, nie tylko rozśmieszają czytelnika, ale też każą mu zastanowić się trochę nad samym sobą i tym, co dookoła. Hipsterska polska, świat zdominowany przez social media, granice literackiej farsy – to wszystko będą tematy naszego spotkania podczas Festiwalu „Czytaj!”.
gdzie: OPK Gaude Mater, ul. J.H. Dąbrowskiego 1
kiedy: 16.30
Czytaj i pij! Spotkanie wokół książki Literacki almanach alkoholowy.
Nie ma co ukrywać – literatura i alkohol są ze sobą nierozerwalnie związane. O tych – czasem wesołych, a czasem niełatwych – związkach opowie Sławomir Domański, bazując na niezwykłej publikacji Aleksandra Przybylskiego Literacki almanach alkoholowy. To książka-skarb dla każdego kolekcjonera przepisów – tak, jak w zeszłym roku degustowaliśmy potrawy opisane w literaturze, tak teraz – poczytamy o literackich drinkach… Spotkanie wyłącznie dla czytelników pełnoletnich.
gdzie: Kmicic Pub, ul. T. Kościuszki 23
kiedy: 18:30-19:30
Widmowe okładki. Wystawa projektów okładek książek nieistniejących
Widmowe książki to takie, które realnie nie istnieją: „występują” jedynie w literaturze. Wspomina się o nich w innych dziełach, ale wciąż pozostają „widmowe”… Kiedy Paweł Dunin-Wąsowicz, redaktor naczelny pisma „Lampa”, wpadł na pomysł skatalogowania ich, nikt chyba nie przypuszczał, że projekt aż tak się rozrośnie (wydana książka, cykliczne artykuły w piśmie, w przygotowaniu kolejne publikacje). My mamy wystawę okładek do książek, które nie istnieją! Przygotowane przez Szymona Golisa, Cezarego Łopacińskiego, Macieja Polaka i Łukasza Piskorka projekty okładek do utworów, które nie mają treści? Podczas Festiwalu „Czytaj!” wszystko jest możliwe.
gdzie: Galeria Of-Art, al. NMP 6
kiedy: g.20.00
Niedziela, 25 września
Czytaj dramat! Warsztaty teatralne
gdzie: OPK Gaude Mater, ul. gen. J.H. Dąbrowskiego 1
kiedy: g.10.00-16.00
Wymiana książki. Crossbooking
Crossbooking towarzyszy Festiwalowi od pierwszej edycji i nie może zabraknąć go również w tym roku. To wyjątkowe spotkanie, gdzie nie tylko można upolować ciekawą lekturę, ale też zatrzymać się na chwilę, spotkać z innymi miłośnikami czytania i porozmawiać o literaturze. Wymiana książki to doskonały sposób na niedzielne przedpołudnie i na podsycanie mody na czytanie. Podczas akcji nieważna jest obiektywna, rynkowa cena danego tytułu. Dzielimy się ideami, a nie towarami. Dlatego mamy tylko dwie zasady: pierwszą, oficjalną – „z wymiany zabieramy ze sobą tyle książek, ile przynieśliśmy” i drugą, dżentelmeńską – „przynosimy książki w dobrym stanie i ciekawe”.
gdzie: Centrum Promocji Młodych, al. Wolności 30
kiedy: g.11.00-14.00
Dawno Temu. Strefa literackich gier planszowych
Literatura wpływa nie tylko na kulturę wysoką, ale równie intensywnie inspiruje popkulturę, rozrywkę i gry. Planszówki od kilku lat przeżywają swój prawdziwy renesans, co roku pojawia się ogrom bardzo różnorodnych tytułów. Oczywiście powstają również gry planszowe inspirowane książkami i to właśnie im chcemy się przyjrzeć podczas tegorocznej edycji Festiwalu „Czytaj!”. Zapraszamy starszych i młodszych do gry w literaturę i twórczego współzawodnictwa.
gdzie: Rakowski Klub Mieszkańca, al. Pokoju 13
kiedy: g.11.00-14.00
Kreaciaki z Panem Kleksem. Akademia dla kreatywny dzieciaków
Dzieci mają wspaniały dar zadawania nieskończonej ilości pytań. Ile właściwie lat ma Pan Kleks? Co robić, gdy spotyka się w lesie dzika? Jak robi się pieczeń wzmacniającą dziąsła? Ile piegów zmieści się na twarzy? Czy doktor Paj-Chi-Wo potrafi wyleczyć katar? Po co czytać książki? Nie gwarantujemy, że podczas wspólnej wizyty w Akademii Pana Kleksa damy wszystkie odpowiedzi, ale gwarantujemy najlepszą zabawę podczas ich szukania.
Warsztaty kierowane są dla dzieci pomiędzy 5. a 10. rokiem życia. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy przesyłać na mail: adam@festiwalczytaj.pl (w temacie proszę napisać „Pan Kleks”, a w treści maila: imię, nazwisko, wiek oraz kontaktowy numer telefonu).
gdzie: Park im. G. Narutowicza
kiedy: g.12.00-13.30
Czytaj dramat! Finałowy pokaz warsztatów teatralnych
gdzie: OPK Gaude Mater, ul. J.H. Dąbrowskiego 1
kiedy: g.16.00
Czytaj i Pisz! Ogłoszenie wyników konkursu
Konkurs na recenzję dowolnej książki napisanej w XXI wieku skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem konkursu jest propagowanie czytelnictwa, jako tej części kultury, która jest jedyną alternatywą wobec bylejakości i komercjalizacji życia proponowanego przez media. Już piąty raz spotkamy się z młodymi ludźmi, którzy nie tylko czytają książki, ale robią to bardzo uważnie i krytycznie.
gdzie: OPK Gaude Mater, ul. J.H. Dąbrowskiego 1
kiedy: g.16.30
Piąty Beatles. Spotkanie z Mariuszem Czubajem
Kiedyś było tak, że wszyscy czytali kryminały, ale nikt się do tego nie przyznawał. Dziś – wciąż wszyscy czytają i na szczęście można o tym głośno mówić. O popularności tego gatunku będziemy rozmawiać z Mariuszem Czubajem, profesorem antropologii, zajmującym się tym fascynującym tematem naukowo i praktycznie. Swoje zainteresowania Czubaj przekuł na książki, stając się nie tylko znawcą, ale jednym z najpoczytniejszych autorów powieści kryminalnych w kraju.
gdzie: OPK Gaude Mater, ul. J.H. Dąbrowskiego 1
kiedy: g.16.30
Wtem! Ogłoszenie wyników konkursu na pasek komiksowy
Już po raz drugi ogłosiliśmy konkurs na pasek komiksowy, a finałowy wieczór Festiwalu „Czytaj!” to doskonały moment, by ogłosić jego wyniki. Tym razem hasłem konkursowym było tradycyjne dla komiksowej narracji „Wtem!”.
gdzie: Carpe Diem Klub, al. NMP 29
kiedy: g.18.30
Dym. Spotkanie z Marcinem Podolcem
W komiksie można wszystko. Marcin Podolec uwadniania to od lat. Pokazuje, że można w tym medium opowiedzieć historię kultowego klubu muzycznego (Fugazi Music Club), wraz z Marcinem Flinetm przeprowadzić wywiad graficzny z Pablopavo (Dym), wybrać się w surrealistyczną podróż, gdzieś na zakręt między śmiercią i życiem (Wszystko zajęte). W tym roku zapowiedziany jest również jego reportaż komiksowy o miłości, śmierci i nudzie, stworzony wspólnie z Marcinem Kołodziejczykiem (Morze po kolana).
gdzie: Carpe Diem Klub, al. NMP 29
kiedy: g.18.30
Potencjometr. Premiera antologii debiutów poetyckich Częstochowy
Premiera tomu poezji, który jest antologią wierszy poetów z Częstochowy. Festiwal Dekonstrukcji Słowa to idealny czas na prezentację projektu. Jeśli ktoś jeszcze nie wie, jaki potencjał drzemie w rodzimych twórcach, nie może przegapić tego wydarzenia. Michał Kulig i Mateusz Szkop podjęli się zredagowania i wydania książki, po którą naprawdę warto sięgnąć, jeśli choć trochę lubi się poezję.
gdzie: Carpe Diem Klub, al. NMP 29
kiedy: g.20.00
Sorryline. Afterparty muzyczne
Zespół Sorryline to tradycyjny skład: dwie gitary, bas i bębny. Czyli – będzie głośno i rockowo podczas czytajowego afterparty w Carpe Diem Club. Czeka nas wszystkich zasłużony odpoczynek po tygodniu pełnym emocji! A kapela, choć młoda, robi niezły hałas, dekonstruując słowa potężnym rock’n’rollowym brzmieniem.
gdzie: Carpe Diem Klub, al. NMP 29
kiedy: g.21.00
źródło: materiały prasowe