Tygodnik Polityka po raz kolejny wręczył swoje wyróżnienia dla ludzi kultury. Paszport Polityki w dziedzinie literatury zdobył w tym roku Zygmunt Miłoszewski pokonując nominowanych: Wita Szostaka i Jakuba Żulczyka. Autor został wyróżniony za cykl powieści kryminalnych.
Pozostali zwycięzcy to: Pablopavo (muzyka popularna), Kwadrofonik (muzyka poważna), Jakub Woynarowski (sztuki wizualne), Radosław Rychcik (teatr), Jan Komasa (film), Agnieszka Holland (kreator kultury) oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny za zainicjowanie i współtworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (nagroda specjalna).
Zygmunt Miłoszewski – urodził się w 1976 roku w Warszawie. Zadebiutował w 2004 roku na łamach „Polityki”. Jego pierwsza powieść „Domofon” ukazała się w wydawnictwie W.A.B w 2005 roku. Jego kolejne książki to: „Góry Żmijowe”, „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy”, „Bezcenny”, „Gniew”. Zostały one przetłumaczone na kilkanaście języków, m.in. angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, ukraiński, hebrajski, włoski i hiszpański.
Jury nagrodziło Miłoszewskiego: „za stworzenie cyklu powieści kryminalnych, w których wciągająca intryga łączy się z przenikliwym portretem współczesnej Polski i diagnozą kluczowych problemów społecznych.”