Yasmina Khadra (Algieria)
Jeden z najważniejszych autorów algierskich, pisze po francusku. Urodził się na Saharze, studiował w Korpusie Kadetów w Algierze. Był oficerem, a publikował pod żeńskim pseudonimem, by uniknąć cenzury. Naprawdę nazywa się Mohammed Moulessehoul. W 2000 r. odszedł z wojska i wyemigrował do Paryża. Jest autorem kilkunastu powieści, już pierwsza – „Jaskółki z Kabulu” dała mu międzynarodowe uznanie. Pisze o Algierii, Somalii, Afganistanie. W najnowszej powieści „Ostatnia noc Kaddafi’ego” spróbował wniknąć w umysł libańskiego dyktatora.
Michael Crummey (Kanada)
Po raz pierwszy w Polsce. Powieściopisarz i poeta wierny Nowej Funlandii, gdzie się urodził i wciąż mieszka w St. John’s z żoną i trójką dzieci. Tworzy opowieści zawieszone między rzeczywistością a mitem, ukazując losy zimnej, surowej wyspy na przestrzeni stuleci. W jego realistyczno-magicznych powieściach wierzenia i tradycje zderzają się z siłami globalnego postępu. Polscy czytelnicy znają już m.in. jego „Dostatek” i „Pobojowisko”. W maju premierę będzie miała powieść „Rzeka złodziei”.
Kristina Sabaliauskaitė (Litwa)
Autorka trylogii „Silva Rerum” – największego od lat fenomenu literackiego na Litwie. Saga rodziny Narwojszów ukazana na tle dramatycznych wydarzeń w wielokulturowym Wilnie XVII i XVIII stulecia zawędrowała do co szóstego litewskiego domu. Barwna, barokowa narracja i zamiłowanie do szczegółu rozpaliły masowe zainteresowanie przeszłością. Książki obsypano nagrodami, a sama autorka stała się jedną z najważniejszych kobiet w kraju. Od 2002 r. mieszka w Londynie, z wykształcenia jest historykiem sztuki, ma polskie korzenie i mówi po polsku.
Deborah Moggach (Wielka Brytania)
Należy do najbardziej kochanych powieściopisarek na Wyspach. Autorka powieści „Hotel Marigold” zekranizowanej z brawurowym udziałem Judi Dench i Maggie Smith. Kontynuacja – „Hotel złamanych serc” ukaże się w Polsce w czerwcu razem z bestsellerową „Gorączką tulipanową”, której akcja dzieje się w Amsterdamie czasów Vermeera. Moggach lubi historyczne scenerie – napisała wiele scenariuszy, m.in. do hollywoodzkiej ekranizacji „Dumy i uprzedzenia” z Keirą Knightley. Jest córką pisarzy, a jej córka także publikuje książki.
Dmitry Bykow (Rosja)
Pisarz, który elektryzuje kraj. Poeta, krytyk literacki i publicysta. Choć nie jest politykiem, uchodzi za jednego z liderów antyputinowskiej opozycji. Dzięki postawie obywatelskiej i celnym satyrycznym komentarzom stał się głosem rosyjskiego protestu. W książkach łączy elementy kryminału, antyutopii i thrillera z refleksją nad historią i teraźniejszością kraju. W Polsce ukazała się jego powieść „Uniewinnienie“ – alternatywna historia ofiar radzieckich łagrów, a jesienią do księgarń trafi kolejna – „ŻD“. Będzie to futurystyczna wizja Rosji targanej wojną domową.
Rana Dasgupta (Indie)
Salman Rushdie nazwał go najbardziej zaskakującym i oryginalnym spośród nowych autorów hinduskich. Ma 44 lata. Pochodzi z brytyjsko-indyjskiej rodziny. Wychowywał się na Wyspach, ale od 15 lat mieszka w Indiach. Jest pisarzem i eseistą. W Polsce ukazała się jego powieść „Solo“, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Wspólnoty Brytyjskiej. Teraz do księgarń trafia „Delhi. Stolica ze złota i snu“, szokujący reporterski portret wielkiej metropolii, nowego bogactwa i dramatycznej biedy.
BBF odbywa się od 2012 r., jego pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja „Kultura nie boli“. To jedyny międzynarodowy festiwal czytania organizowany w Warszawie i jedyny tworzony samodzielnie przez organizację pozarządową. BBF posiada prestiżowy certyfikat EFFE – Europe For Festivals, Festivals For Europe. Imprezę wspiera 50 partnerów, m.in.: Urząd Miasta Stołecznego Warszawa, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i British Council. Festiwal odbywa się pod patronatem Polskiej Izby Książki oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Źródło: materiały prasowe BBF; fotografie: Martín Caparrós (Alejandra Lopez), Boris Akunin (S. Strunin), Lars Mytting (Julie Pike), Dmitry Glukhovsky (Wydawnictwo Insignis), Ed Vulliamy (Wydawnictwo Czarne), Verdana Rudan (Rino Gropuzzo), Steve Sem-Sandberg (Caroline Andersson), Yasmina Khadra (Wydawnictwo Sonia Draga), Michael Crummey (Chris Miner), Kristina Sabaliauskaitė (Znak), Deborah Moggach (archiwum prywatne pisarki), Dmitry Bykow (Czwarta Strona),Rana Dasgupta (Wydawnictwo Czarne).