„Pragnę przekazać Ci tajemnicę, która gnębi mnie od dwóch lat. Jeśli zagłębisz się w nią i rozwiążesz zagadkę, być może odnajdziesz skarb. Byłby to skarb o niewyobrażalnej wartości, zarówno dla Ciebie, jak i całej ludzkości. Stałby się sensacją religijną, historyczną i naukową na skalę światową. Czytaj uważnie” – oto fragment listu, który autor otrzymał od swojego przyjaciela z lat młodości, a obecnie zakonnika w Etiopii; listu, który stał się przyczynkiem do powstania książki oraz który – jak się wydaje – znacząco wpłynął na losy autora.
Tadeusz Biedzki to przedsiębiorca i podróżnik. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych pracował jako dziennikarz „Polityki” oraz „Przeglądu Tygodniowego”. Po roku 1989 był redaktorem naczelnym „Trybuny Śląskiej”, a także właścicielem kilku firm. Od dwudziestu lat podróżuje z żoną po świecie, docierając do państw, które odstraszają „zwykłych” turystów. Pasjonuje go egzotyka, Trzeci Świat, historia. W swoich książkach i reportażach opisuje niezwykłe przygody, a jest o czym pisać, bowiem autor był między innymi: w walącym się hotelu w Stambule podczas trzęsienia ziemi w 1997 roku, uciekał przed błotno-kamienistą lawiną w Himalajach i przed powodzią w południowej Etiopii, w której zginęło ponad 700 osób, w Syrii rozmawiał z terrorystami, w Palestynie znalazł się pośrodku walk z żołnierzami izraelskimi, w Indiach z kolei zaatakował go nożownik. Jego „Sen pod baobabem” opublikowany w ubiegłym roku został uznany za „Podróżniczą książkę 2012 roku”.
Tym razem w „Zabawce Boga” Tadeusz Biedzki podejmuje się rozwikłać zagadkę opisaną w tajemniczym liście od przyjaciela. Mnich z Etiopii przesyła autorowi zaszyfrowaną wiadomość, w której dowodzi, iż trafił na ślad pamiątki sprzed dwóch tysięcy lat. Ze względu na pierwszego właściciela owego niezwykłego znaleziska – Jezusa Chrystusa – dotarcie do drewnianej zabawki człowieka, który wpłynął na bieg historii, niewątpliwie okazałoby się światową sensacją. Autor podejmuje poszukiwania. Wyrusza do klasztoru św. Katarzyny na Synaju, gdzie odbiera kopertę z zaszyfrowanymi wskazówkami. Wynika z nich, iż musi odbyć trasę z Jerozolimy do Efezu. Podejmuje tę podróż, ale w dalszym ciągu dowiaduje się niewiele. Dopiero kolejne wyprawy i odwiedzane klasztory w Prowansji oraz kościoły w Lalibeli w Etiopii umożliwiają mu dotarcie do historycznego skarbu. Dramatyczne okoliczności sprawiają jednak, iż nie może zrobić użytku ze swojego odkrycia…
„Zabawka Boga” to znakomita powieść sensacyjno-historyczna, łącząca fikcję z tym, co – jak wierzą miliony ludzi na świecie – wydarzyło się naprawdę. Opowieść Tadeusza Biedzkiego można rozpatrywać na wielu płaszczyznach: jako nietuzinkowy, dobrze zilustrowany przewodnik w podróży, jako mapę i szyfr, które należy właściwie odczytać i wreszcie jako metaforyczną przypowieść biblijną. Książkę cechuje zwarta i sensacyjna akcja, mistyka i koloryt przedstawianych miejsc (znakomicie ukazana Jerozolima, dwór Saladyna w Damaszku, rzeczywistość templariuszy, zakony we Francji, średniowieczna Etiopia). Równocześnie sposób prowadzenia fabuły dowodzi ogromnej erudycji autora, szczegółowych analiz, przestudiowania tematu i wręcz naukowej rzetelności. Wszystko to złożyło się zapewne na zainteresowanie się publikacją amerykańskich wydawnictw (jeszcze zanim powieść ukazała się na polskim rynku!) oraz na opinię amerykańskiego krytyka literackiego, Jacka Sallory, który napisał o „Zabawce Boga”: „Jeśli ukaże się w USA, znajdzie się na szczycie list bestsellerów”.
Ewelina Tondys