CBT, czyli inaczej terapia poznawczo-behawioralna to forma psychologicznej terapii. Podstawowe informacje przekazuje nam w książce Freda McManus z tłumaczenia Jana Halbersztata. Ponownie podjęliśmy współpracę z Wydawnictwem Łódzkim, aby tym razem przedstawić Wam w skrócie: jak działa CBT oraz dla kogo jest przeznaczona?
Celem [tej] książki jest przekazanie podstawowych informacji na temat CBT, a nie nauczenie Czytelnika, jak tę terapię praktykować; nie jest to podręcznik samopomocy (…).
Przedmowa; Terapia poznawczo-behawioralna Freda McManus; tłumaczenie: Jan Halbersztat; redakcja naukowa: Andrzej Śliwerski
W książce prostym językiem przedstawiono różne schematy z uzasadnieniem, dlaczego Nasze społeczeństwo w ten, czy inny sposób zachowuje się podobnie. Na wiele aspektów, jak np. błędne koło w reakcji na odrzucenie możemy zrozumieć za pomocą ukazanych wykresów lub mapy myśli.
Terapia metodyką CBT charakteryzuje się tym, że najlepiej stosować ją krótkoterminowo. Terapeuta wraz z pacjentem pracują we współpracy, ustalając porządek danego spotkania. Jak czytamy w książce, większość terapeutów pracuje w tym systemie od 6 do 20 sesji/tygodni. Nie jest ona więc skupiona na bezterminowości, ale na szybkim wyzdrowieniu i usamodzielnieniu się pacjenta.
Aby lepiej poznać terapię poznawczo-behawioralną zapraszamy do lektury książki!
Wznowiliśmy Naszą działalność po krótkiej przerwie. Zapraszamy do współpracy 🙂