Aż dwie książkowe wymiany czekają nas w najbliższych dniach!
Najpierw w niedzielę (27 maja), dzień po zakończeniu FMF – Festiwalu Muzyki Filmowej, zapraszamy wszystkich miłośników książek i filmu. Od godz. 15.00, tradycyjnie w Pawilonie Wyspiańskiego (a jeśli dopisze pogoda – na placu przed budynkiem) rozpocznie się czwarta w tym roku odsłona akcji Drugie Życie Książki. Tym razem motywem przewodnim będzie film. Jeśli macie na półkach książki, które zainspirowały filmowców lub takie, które Waszym zdaniem są idealnym materiałem na film i chcecie podzielić się nimi z innymi czytelnikami – ta akcja jest dla Was! Tradycyjnie już zachęcamy także do wymiany literatury obcojęzycznej i książek dla dzieci.
Najmłodszych czytelników i ich rodziców zapraszamy natomiast na pierwszą z trzech zaplanowanych w tym roku edycji specjalnych Drugiego Życia Książki. 1 czerwca zapraszamy na 2. Targi Książki dla Dzieci (Hala Targów w Krakowie, ul. Centralna 41 a), gdzie w Kąciku dla rodziców (sektor II) przez cały dzień będzie można wymienić się książkami dla maluchów. Wstęp na Targi jest bezpłatny.
Przypominamy, Drugie Życie Książki to wspólna inicjatywa portalu Bookeriada i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Zasady udziału są proste: wystarczy przynieść ze sobą co najmniej jedną książkę, a maksymalnie – dziesięć. Ważne: książki muszą być w dobrym stanie i nie powinny być literaturą specjalistyczną. Podręczniki, mapy, atlasy i przewodniki będziemy wymieniać tylko podczas dwóch specjalnych edycji: w czerwcu i sierpniu. Podczas każdej edycji wymieniamy się książkami dla najmłodszych (akcji patronuje Kids In Kraków) oraz literaturą obcojęzyczną. Warto pamiętać, że książki wydane przed rokiem 1995 można wymienić tylko na te wydane przed 1995 rokiem. Te wydane po roku 1995 można wymieniać na dowolne pozycje dostępne na wymianie.
Drugie Życie Książki konsekwentnie promuje w Krakowie czytelnictwo. Dołącza do tak znakomitych wydarzeń jak literackie festiwale: Conrad Festival i Festiwal Miłosza, Targi Książki w Krakowie czy Strefa Wolnego Czytania. Miasto słynie z literatury: swoje siedziby mają tutaj najważniejsze wydawnictwa, a Krakowskie Biuro Festiwalowe wspiera akcje promujące czytelnictwo: tylko w zeszłym roku wspólnie ze Strefą Wolnego Czytania zorganizowano literacki happening na Kładce Bernatka, a w ramach Roku Miłosza, w wybranych tramwajach w mieście oznaczono Miejsce dla Czytelnika. Już pierwsza edycja akcji (26 lutego) okazała się wielkim sukcesem: wzięło w niej udział ponad sto osób, każda z nich przyniosła średnio po trzy książki, dzięki czemu nowych właścicieli znalazło blisko 500 tomów, a ponad sto kolejnych trafiło do zaprzyjaźnionych bibliotek.
Akcję Drugie życie książki wspierają: RMF Classic, Gazeta Wyborcza
Partnerem akcji jest: Strefa Wolnego Czytania
Akcję wspiera: OPUS-M
Partnerem akcji na Targach Książki dla Dzieci są: Targi w Krakowie
Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Międzynarodowy Festiwal Literacki im. Josepha Conrada i Burn Selector Festival. KBF jest także wydawcą magazynu Karnet, zarządza powstającym centrum kongresowym ICE oraz Krakowską Komisją Filmową, administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków, a także prowadzi portal Krakow.travel. Więcej na: www.biurofestiwalowe.pl
Bookeriada to miejsce przede wszystkim dla krakowskich miłośników książek – centrum informacji o wydarzeniach literackich, kącik recenzji, ciekawe znaleziska, konkursy z nagrodami a także projekt cyklicznych imprez, mający na celu promowanie kultury czytania i wykorzystanie potencjału tradycyjnych, papierowych dzieł, które ciągle są zakupem stosunkowo drogim. Więcej na: www.bookeriada.pl