11. Philip Short, „Pol Pot. Pola śmierci” (8 marca)
Była to najbardziej radykalna rewolucja w dziejach ludzkości. W ciągu zaledwie kilku lat unicestwiła jedną czwartą ludności Kambodży – zwanej wówczas Demokratyczną Kampuczą – i wprowadziła w życie idee, które były zbyt skrajne dla wszystkich wcześniejszych reżimów. Celem Czerwonych Khmerów stała się likwidacja wszelkich przejawów indywidualności, zaprzeczenie wszystkiego, co ludzkie. Realizacji utopijnego celu służyła nie tylko hekatomba ofiar, ale również – a może przede wszystkim – wprost niewyobrażalne okrucieństwo, które zmieniło w koszmar zarówno życie, jak i śmierć mieszkańców Demokratycznej Kampuczy.
Szaleństwo, w jakim pogrążyła się Kambodża, było dziełem jednego człowieka, występującego pod pseudonimem Pol Pot, przywódcy Czerwonych Khmerów, nauczyciela, a niegdyś studenta jednej z paryskich uczelni.
Dlaczego rewolucja Czerwonych Khmerów posunęła się do niepojętej skrajności? Dlaczego tak wielu kambodżańskich intelektualistów zaangażowało się ślepo w ruch, który okazał się tak upiorny? Dlaczego wreszcie wielu dawnych działaczy Czerwonych Khmerów, wykształconych, myślących ludzi, w tym wielu takich, których krewnych zgładzono pod rządami Pol Pota, wciąż utrzymuje, że był on wielkim patriotą, a jego zasługi usprawiedliwiają winy?
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
12. Kim Gordon, „Dziewczyna z zespołu” (16 marca)
Dziewczyna z zespołu to autobiograficzna opowieść o byciu matką, artystką, żoną, a przede wszystkim kobietą. Opowieść o Kim Gordon – współzałożycielce grupy Sonic Youth i kultowej postaci nowojorskiej sceny muzycznej lat 80. i 90.
To także podróż przez Stany Zjednoczone ostatnich dekad: od dorastania w Kalifornii w burzliwych latach 60. i 70., przez życie w Nowym Jorku lat 80. i 90., po przeprowadzkę na przedmieścia. To również niezwykły zapis zmagań kobiety, która musiała zmierzyć się ze zdradą i problemem nierównego traktowania w środowisku muzycznym. Dziewczyna z zespołu to fascynujący opis amerykańskiej popkultury, która stanowiła tło życia tej wyjątkowej artystki.
Kim Gordon przez trzy dekady była basistką Sonic Youth – legendy gitarowej alternatywy. Ale jej książka to nie jeszcze jedna typowa rockowa biografia. Nawet jeśli muzyki jest w niej sporo. To także opowieść artystki, która najpierw stała się częścią nowojorskiego undergroundu, a potem jego symbolem, aktywistki, która patrzy na scenę muzyczną oczami świadomej feministki, i kobiety, która równie mocno przeżywa macierzyństwo, jak i rozpad wieloletniego związku z gitarzystą Sonic Youth Thurstonem Moore’em.Ostatnio przybywa kobiet w muzyce rockowej. Ale Kim Gordon jest jak jej książka – jedyna i wyjątkowa. [Robert Sankowski]
Wydawnictwo: Czarne
13. John Irving, „Hotel New Hampshire” (17 marca)
„Hotel New Hampshire” to klasyczny przykład tak zwanej „czarnej komedii”.
Pierwsze skrzypce w tej brawurowo napisanej, przesyconej erotyzmem powieści grają członkowie rodziny Berrych, wiedzeni obsesyjnym pragnieniem stworzenia dochodowego hotelu. Szukając odpowiedniego miejsca do realizacji projektu, a także własnego miejsca w życiu, co raz konfrontowani z niespodziewanymi tragediami, ludzie ci wikłają się w różne zwariowane sytuacje, które równie często wywołują u czytelnika salwy śmiechu, jak wyciskają mu z oczu łzy.
Przy lekturze tej świetnej powieści warto pamiętać o jednej z zawartych w niej maksym: „Życie jest na serio, a sztuka dla frajdy”.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
14. Cassandra Clare, „Pani Noc” (30 marca)
Nocni Łowcy z Los Angeles są głównymi bohaterami powieści „Pani Noc”, pierwszej odsłony najnowszego cyklu Cassandry Clare zatytułowanego „Mroczne Intrygi”, kontynuacji bestsellerowej serii „Dary Anioła”.
Minęło pięć lat od wydarzeń przedstawionych w „Mieście Niebiańskiego Ognia”, po których Nocni Łowcy znaleźli się na skraju zagłady. Emma Carstairs nie jest już pogrążoną w żałobie dziewczynką, lecz młodą kobietą, która zamierza za wszelką cenę dowiedzieć się, kto zabił jej rodziców, i pomścić ich śmierć.
Wraz ze swoim parabatai, Julianem Blackthornem, musi się nauczyć ufać swojemu sercu i rozumowi, gdy odkrywa demoniczny spisek obejmujący zasięgiem całe Los Angeles, od Sunset Strip aż po morskie fale roztrzaskujące się na plażach Santa Monica. Gdyby jeszcze serce nie prowadziło jej na manowce…
Oto rozdzierające serce wprowadzenie do nowej serii Cassandry Clare, „Mroczne Intrygi”, wciągająca gra pozorów, pełna magii i obfitująca w przygody Nocnych Łowców.
Wydawnictwo: Mag
15. Katarzyna Kubisiowska, „Podwójna gra. Biografia Jerzego Pilcha” (maj)
Katarzyna Kubiusowska przygotowuje nieautoryzowaną biografię Jerzego Pilcha, której premiera ma przypaść w 2016 roku. Propozycja napisania biografii wyszła od wydawcy. Sama autorka początkowo miała opory. Całość przekroczy 500 stron. Będzie między innymi o dzieciństwie w Wiśle, o kobietach i alkoholu.
Opisy pozycji 1-14 i zdjęcia okładek pochodzą ze stron wydawnictw. Opis „Podwójnej gry” napisała Ewelina Tondys (na podstawie artykułu z „Gazety Wyborczej”).
Wyboru dokonały: Joanna Baster, Maria Budek, Sylwia Kępa, Joanna Roś, Alicja Sikora, Ewelina Tondys.