Zapraszamy na pierwsze wydarzenia z cyklu „Book in Foyer” – projektu powstałego dzięki naszej współpracy z krakowskim „Cafe Foyer”, które ma dla wszystkich chętnych 20% zniżki na kawę i herbatę na hasło: Bookeriada – polecamy skorzystać! Właśnie w „Cafe Foyer” będziemy na Was czekać z programem różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Październik, pierwszy zaplanowany miesiąc tematyczny, będzie dotyczył filmowych adaptacji literatury.
Książki na ekranie – poczytaj razem z nami!
W tym miesiącu, chcemy Was zaprosić do wspólnego, głośnego czytania książek, które zostały zekranizowane. Wierzymy, że to świetny sposób na oswajanie się z nadchodzącą jesienią! Widzimy się o 19:00 w Cafe Foyer (Pl. Św. Ducha 1, Kraków).
Oto terminarz przewidzianych wydarzeń:
9 X „Godziny”, Michael Cunningham
17 X „Faktotum”, Charles Bukowski
23 X „Obcy”, Albert Camus
30 X „Wichrowe Wzgórza”, Emily Brontë
6 XI Panel dyskusyjny
„Godziny”, Michael Cunningham
Godziny to głęboko poruszająca, przepełniona namiętnościami powieść inspirowana życiem i twórczością Virginii Woolf. Michael Cunningham umieścił jej akcję na przemian w różnych okresach XX wieku. Losy dwóch głównych bohaterek – Clarissy Vaughan i Laury Brown – splata z wątkami zaczerpniętymi z życiorysu pisarki. (Rebis)
„Faktotum”, Charles Bukowski
„Faktotum” to powieść złożona z krótkich rozdziałów wypełnionych przygodami tytułowego „totumfackiego”, który nieustannie poszukuje zajęcia, a do kwestionariuszy kolejnych pośredniaków wpisuje nieodmiennie: „dwa lata college`u, specjalność: dziennikarstwo i sztuki piękne”. W tej książce fascynuje niezwykła, niemal magiczna realność. Sytuacje i zdarzenia, które opowiada nam Bukowski, mają fantastyczną moc: są prawdziwe, nawet jeśli się nie wydarzyły. (Noir sur Blanc)
„Obcy”, Albert Camus
W jednym z ostatnich wywiadów Albert Camus wyznał: Streściłem „Obcego” jakiś czas temu, w zdaniu, które uznaję za paradoksalne: W naszym społeczeństwie każdy człowiek, który nie płacze na pogrzebie swojej matki, ryzykuje bycie skazanym na śmierć. Chciałem tylko powiedzieć, że bohater książki jest skazany, ponieważ nie bierze udziału w grze. W tym sensie jest obcym dla społeczeństwa, w którym żyje, błądzi na marginesie, na obrzeżach życia prywatnego, samotniczego, zmysłowego. Dlatego czytelnicy skłaniają się do traktowania go jako bankruta. Marsault nie bierze udziału w grze. Odpowiedź jest prosta: odmawia kłamstwa. (Zielona Sowa)
„Wichrowe Wzgórza”, Emily Brontë
Mroczne wrzosowiska Yorkshire są świadkiem miłości Cathy i Heathcliffa. Jednak uczucie, które wybucha między nimi, przynosi im tylko ból i cierpienie. Namiętność przegrywa z rozsądkiem – Catherine wychodzi za innego mężczyznę. Oszalały z bólu i upokorzenia Heathcliff nie zamierza się poddać, a chęć zemsty staje się sensem jego życia. Czy nad Wichrowymi wzgórzami ciąży fatum niespełnionej rozpaczliwej miłości? (Znak)
Zapraszamy również na panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości! Przyjdź i włącz się w naszą dyskusję o powiązaniach literatury i filmu! Wstęp na wszystkie wydarzenia jest BEZPŁATNY.
Konkurs! Po każdym spotkaniu zagłosować będzie można na najlepszą adaptację filmową dzieła literackiego. Wśród osób, które wezmą udział w plebiscycie rozlosujemy nagrodę w postaci kompletu czterech książek, które będziemy czytać w październiku.
Organizatorzy:
Patroni medialni:
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
oraz blogerzy: