Albert Cossery (1913-2008) to francuski pisarz pochodzenia egipskiego, do którego przylgnęło określenie „Wolter znad Nilu”. Urodzony w Kairze, pod koniec drugiej wojny światowej osiadł w Paryżu, gdzie mieszkał do śmierci. Przyjaźnił się z takimi osobowościami jak Albert Camus, Jean Paul Sartre, Tristan Tzara, Lawrence Durrell i Jeane Genet. Jest autorem ośmiu powieści, a akcja ich wszystkich rozgrywa się w Egipcie lub krajach arabskich. Alyson Waters, angielska tłumaczka jego dzieł, porównywała dorobek Cossery’ego z pisarstwem Bazaka, a debiut, Les Hommes oubliés de Dieu (1941), zachwycił samego Henry’ego Millera.
Brutalne, pozbawione motywów morderstwo zostało popełnione w domu publicznym w Kairze. Ale prawdziwą tajemnicą, tkwiącą w sercu tej czarnej komedii Cossery’ego, nie jest przyczyna tej śmierci, ale bogactwa…
Szefem „dumnych żebraków”, których opisuje Cossery jest Gohar, były profesor związany interesami z domem publicznym, mający także coś wspólnego z narkotykami i… filozofią. Poznajemy także poetę, układającego rapsodie, który jest zarazem dealerem i urzędnika, nie odnoszącego żadnych sukcesów, dawniej marzącego rewolucjonistę. Wyraźne, bogato zarysowane postaci na kartach bardzo krótkiej powieści, uważanej za jedno z arcydzieł Cossery’ego, powiedzą nam wiele na temat społeczeństwa i dystansu do świata. Tworzą świat prostych przyjemności, świat pełen zbawczego humoru i kpiny.
Data publikacji: październik 2011
Wydawca: New York Review Books
Opracowano na podstawie: http://www.nybooks.com/books/imprints/classics/proud-beggars/