Pozyskiwanie i udostępnianie literatury współczesnej w bibliotece WolneLektury.pl to wyzwanie, które postawiła przed sobą fundacja Nowoczesna Polska. Kolejny krok mający na celu zwiększenie zasobów biblioteki o pozycje współczesne został właśnie osiągnięty. W ramach projektu „Wolna literatura na Wolnych Lekturach” w bibliotece zostało udostępnionych 20 tomików poetyckich współczesnych polskich poetek i poetów.
Na kolekcję składa się dwadzieścia książek poetyckich autorek i autorów o znaczącym dorobku literackim. Wszystkie zostały udostępnione na wolnej licencji (Licencja Wolnej Sztuki 1.3), która umożliwia legalne i szerokie korzystanie z tekstów każdemu użytkownikowi Internetu. Oznacza to, że każda zainteresowana osoba może z nich odtąd korzystać zgodnie z prawem ‑ bezpłatnie przeglądać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować. Licencja ma charakter trwały: nawet gdyby jutro fundacja Nowoczesna Polska przestała istnieć, to prawa do korzystania z utworów należą już nieodwołalnie do całego społeczeństwa.
Do udziału w projekcie zaprosiliśmy wielu wybitnych poetów i poetki – przedstawicieli różnych pokoleń. Wszystkie pozycje zostały już wydane w tradycyjnej formie papierowej, ale ze względu na swoje niewielkie nakłady są dziś często trudno dostępne. Dzięki udostępnieniu ich w wersji elektronicznej w cyfrowej bibliotece Wolne Lektury utwory ponownie trafią do obiegu czytelniczego i zyskają nowych odbiorców.
W kolekcji znalazły się następujące tomiki poetyckie: Dwa fiaty Justyny Bargielskiej, * Miłosza Biedrzyckiego, denpresja Marii Cyranowicz, Tlen Julii Fiedorczuk, Wiersze o fryzjerach Darka Foksa, Drugie dotknięcie Mariusza Grzebalskiego, Orinoko Wioletty Grzegorzewskiej, Nie jest gotowy Bożeny Keff, Sale sale sale Szczepana Kopyta, Zjadacze kartofli Juliana Kornhausera, Somnambóle fantomowe Joanny Mueller, Niska rozdzielczość Klary Nowakowskiej, Dolna Wilda Edwarda Pasewicza, Wychwyt Grahama Jacka Podsiadły, Biała książka Bianki Rolando, Próby negocjacji Marty Podgórnik, Pamiątki po nas Piotra Sommera, Życie na Korei Andrzeja Sosnowskiego, Samczyk Adama Wiedemanna, Nikon i Leica Agnieszki Wolny-Hamkało.
Tomiki zostały zamieszczone w kolekcji „Wiersz wolny”.
Opracowanie i udostępnienie kolekcji poetyckiej to pierwszy etap realizacji wieloletniego projektu „Wolna literatura na Wolnych Lekturach”, którego celem jest digitalizacja, opracowanie i szerokie udostępnienie w wersji cyfrowej zasobów kultury. Rozwój biblioteki obejmie ponadto opracowanie i udostępnienie: kolekcji utworów powstałych w okresie II wojny światowej, książek wykupionych w ramach programu „Udostępnianie piśmiennictwa” realizowanego przez Instytut Książki, dzieł autorów, których twórczość jest już w domenie publicznej lub przejdzie do niej w kolejnych latach trwania prac, audiobooków nagranych na podstawie opracowanych utworów. Z udostępnionych zasobów będzie można korzystać również poprzez aplikację mobilną, która powstanie w ramach projektu. Umożliwi ona bezpośredni i wygodny dostęp do zasobów Biblioteki Wolne Lektury na urządzeniach mobilnych.
Partnerami projektu są Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Biblioteka Narodowa.
Fundacja Nowoczesna Polska prowadzi bibliotekę internetową WolneLektury.pl od 2007 roku, kierując się zasadą maksymalnego obniżania barier dostępu do dóbr kultury. W trakcie 10 lat jej funkcjonowania udostępniono prawie 5300 utworów. Czytelnik znajdzie w tym zbiorze przede wszystkim dzieła klasyczne, w tym wiele lektur szkolnych, w doskonałych opracowaniach. Poza tym Fundacja stara się pozyskiwać prawa do dzieł i ich tłumaczeń, po to by udostępniać je na wolnych licencjach, tym samym dając do nich dostęp wielu nowym odbiorcom.
Więcej informacji na stronie www.wolnelektury.pl.
Kontakt: wolnelektury@nowoczesnapolska.org.pl.
Projekt „Wolna literatura na Wolnych Lekturach” realizowany jest w ramach Programu „Kultura cyfrowa”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: materiały prasowe