Podobno historia pokarmów jest w istocie historią ludzkości. Koncepcję tę potwierdza książka Meksyk od kuchni. Od Azteków do Adelity autorstwa Susany Osorio-Mrożek, która z perspektywy kulinarnej opisuje rozwój kultury meksykańskiej.
Susana Osorio-Mrożek dedykuje swoją książkę kucharkom i kucharzom – każdemu, kto choć raz poczuł się szczęśliwy stojąc przy kuchennym piecu. Meksyk od kuchni nie jest jednak klasyczną książką kulinarną, choć nie brakuje w niej interesujących przepisów. Autorka skupia się przede wszystkim na uwydatnieniu cech charakterystycznych dla kuchni meksykańskiej i wskazaniu ich źródeł – dużo miejsca poświęca zatem szczegółom dotyczącym hodowli roślin i zwierząt, rozwoju handlu oraz wpływom obcych kultur. Podkreśla również, iż preferowane smaki, a co za tym idzie, tradycyjne regionalne potrawy, potwierdzają etniczną tożsamość. Dzięki temu Osorio-Mrożek niezwykle interesująco opowiada o meksykańskich tradycjach związanych z rytuałem przyrządzania potraw czy kulturze spożywania posiłków, nie zapominając nawet o najdrobniejszych szczegółach – takich jak opis klasycznego pomieszczenia kuchennego. Dużą zaletą Meksyku od kuchni jest fakt, iż autorka nie skupia się na jednej epoce, lecz prowadzi czytelnika przez całą historię kraju. Pozwala to prześledzić wszystkie zmiany i rozwój meksykańskiej kultury od czasów prehiszpańskich aż do XX wieku.
Meksyk od kuchni z całą pewnością przypadnie do gustu zarówno czytelnikom spragnionym ciekawostek kulinarnych, jak i tym, którzy interesują się przede wszystkim historią tego barwnego kraju.
Justyna Techmańska